Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prosíme o konstruktivní připomínky, které se budou vztahovat k našemu domu. Výbor SVJ

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Několik otázek

(Petra Besserová, 18. 3. 2013 20:43)

Dobrý den paní Vandasová,

děkuji za Vaší reakci.
Nám neteče ani dnes úplně horká voda.
Budeme doufat, že nám to někdo kompetentní vysvětlí.

Se srdečnými pozdravy,
Petra B.

Bezpečnostní kamery?!?

(Alice Francová, 8. 3. 2013 20:51)

Drazí sousedé,
není to poprvé, co se na vás obracím, téma je stále stejné, mohlo by se říci, že už trochu ohrané, avšak stále aktuální. Po našem domě se nejen potulují pochybní lidé, kteří zcizují věci umístěné v zádveří na chodbách (pouze my jsme za rok a půl bydlení zde přišli o 3 páry bot, svítící obojek na psa a špinavý ručník na otírání psa- podotýkám že nejde o zcizené věci, ale o fakt, že se po domě potulují pochybní lidé s touhou si tyto věci přisvojovat; navíc nejsme sami, kdo má tuto zkušenost), ale jistí lidé se do našeho domu pokoušejí i násilím vloupat. Nejprve to byly severní vchodové dveře, dnes jsme zaznamenali známky pokusu o vloupání i u dveří na jižní straně (řeč je o vchodu č.p. 1164).
Z těchto všech důvodů se na vás obracím s návrhem instalace bezpečnostních kamer minimálně v oblasti vchodových dveří. Pokud by se pak v domě cokoli událo, bylo by možné ověřit, kdo domu vstupoval a kdo z něj odcházel, a tyto záznamy by bylo možné použít jako důkazní materiál. Spíše se ale domnívám, že samotná existence kamer by mohla fungovat jako odstrašovací prostředek, tedy mohl by dotyčné "narušitele" od jejich záměrů a nekalých úmyslů odradit. Pokud bychom se k tomuto kroku rozhodli, rozhodně bychom nebyli první ani poslední, kdo se k tomuto uchyluje. Nutnost tohoto postupu už pocítili (i ocenili) obyvatelé nejednoho domu po celé České republice.
Berte tuto mou zprávu jako podnět k obecné diskusi, myslím, že by instalace bezpečnostních kamer přispěla k pocitu bezpečí nás všech obyvatel tohoto domu.
Děkuji
Francová

Re: Bezpečnostní kamery?!?

(Petra Besserová, 17. 3. 2013 20:07)

Zajímavé téma k zamyšlení. Ovšem jen dvě to asi nevyřešíme...
Hezký den,
Petra B.

Příjem z pronájmu společných prostor

(Datko, 28. 2. 2013 17:59)

Dobrý den,
včera jsme každému majiteli bytu v našem domě vhodili do poštovní schránky "Potvrzení o příjmu z pronájmu společných prostor". Asi se ptáte co to znamena. Vysvětlení je nasledující. SVJ dle zákona musí všechny příjmy z pronájmu společných prostor rozdělit mezi vlastníky jednotlivých bytu na základě jejího podílu. V minulém roce jsme na pronájmu skříněk pro Centrio vydělali 7 500,-Kč a tak táto částka musela být rozdělená dle podílu na byty. Proto jste dostali do schránky potvrzení, kolik Kč náleží vašemu bytu. Pohybuje se to od částky 20,-Kč do částky 90,-Kč. Potvrzení by se mělo dát do daní. Co se udělá s penězi? Jsou dvě varianty a to že se peníze vyplatí jednotlivým uživatelům bytu, nebo na shromáždění se schváli a částka se převede do fondu oprav. Takže o osudu těchto peněz se rozhodne na shromáždění koncem dubna.

OPĚT VCHODOVÉ DVEŘE

(Petra Besserová, 26. 2. 2013 11:24)

Dnes když jsem se kolem 11:20 vracela domů severní stranou našeho domu (strana u školy, tam kde jsou zvony), vchodové dveře u vchodu 1164 byly opět NEDOVŘENÉ. Tudíž otevřené pro kohokoliv. Chci poprosit ať se každý zamyslí sám nad sebou. Mrzí mě lidská lhostejnost a lži.
Přeji krásné dny.
Petra B.

Vchodové dveře........

(Datko Josef, 17. 2. 2013 18:36)

Na základě připomínek nájemníků byly dveře naposledy kontrolované a opravené před 3 týdny. Všemi připomínkami se výbor pravidelně zaobíra a následně hned řeší. Za to že nejsou někde zavřené dveře (nezamykají se) bohužel výbor nemůže. V poslední době se stali krádeže ve vchodech 1161,1162,1165 a 1165. Je to na nás, aby jsme po sobě dveře poctivě zamykali.
Shromáždění vlastníků se plánuje ke konci měsíce dubna. Přesný datun jeětě není znám, všichni se jej však dozvíte včas. Jednak je povinnosti výboru dát každému majiteli bytu do schránky pozvánku a také bude termín a program zveřejněn na těchto stránkách. Obsahem by mělo být:
schválení závěrky, řešení výtahů, volba orgánů, zprávy výboru a KK atd. Pokud by měl někdo zájem o projednání jiných věcí, výbor tuto iniciatívu přivítá.
Co se týče neustále polemiky internet - vývěsky, výbor všechny důležité věci dává na internet a take na vývěsky v jednotlivých vchodech. V našem domě je dost starších majitelů bytů, kteří na internet nechodí (bohužel je jich většina) a tak se vyvěšují a budou se vyvěšovat i nadále.
S pozdravem Josef Datko

Re: Vchodové dveře........

(Petra Besserová, 25. 2. 2013 19:46)

Děkuji panu Datkovi za odpověď.
Hezký den všem.
Petra Besserová

Vchodové dveře vchodu 1164, severní i jižní

(Ladislav Besser, 10. 1. 2013 19:27)

Dobrý den,
dnes jsem při návratu z práce po 18 hodině zavíral vchodové dveře na jižní stranu, to je ta, kde nám jezdí auta po chodníku. Nebylo to poprvé. Pravděpodobně je někdo otevřel tak, že zůstaly zaaretované. Pokud tu aretaci máme nastavenou natrvalo, dávejte prosím pozor, aby byly dveře zavřené.
Na straně směrem ke škole jsem je zavíral o chvíli později. Tam se zase nedovírají. Prosím tímto výbor, aby kontaktoval firmu a zavírání dveří směrem ke škole nechal opravit.
Děkuji
Ladislav Besser

Re: Vchodové dveře vchodu 1164, severní i jižní

(Petra Besserová, 14. 2. 2013 10:46)

Jak je vidět z dopisu od sousedů, nejen nás trápí situace s vchodovými dveřmi, i když o něco později než nás. Ovšem reakce? Jako obvykle nulová. Dokud se prostě nestane něco vážného, řešit se zřejmě nic nebude.
Tak mě v souvislostech napadá otázka: Na co a k čemu máme tyto internetové stránky? Když i v 21. století vlastně spolehlivě poslouží papír...

Mám ještě jeden dotaz: Na kdy je prosím plánováno shromáždění SVJ? A co se na tomto shromáždění bude projednávat?

Děkuji za reakce a odpovědi.
S přáním hezkého dne,
Petra Besserová

Refinancování, funkčnost a účel webu ...

(H.Vandasová, 10. 12. 2012 11:46)

Dobrý den,

nedá mi to alespoň trochu nereagovat a to nejen na refinancování. Otázka refinancování je sice hezká, ale nemá smysl pouze omílat dokola to, co jste si vy jako výbor předzjistili, přestože je možné, že existuje i více variant refinancování. Při refinancování je možné zpravidla i úvěr navyšovat na další účely či nechat stejnou dobu splácení. Zkrácení doby splatnosti není vždy tou nejvhodnější variantou. Je třeba propočítat tolik variant, kolik jich existuje, ne jen základní 4. Pokud se však z principu částka za m2 do fondu oprav snižovat prostě nebude (i když to zatížení je dost citelné), stačí to zde konstatovat a paní Besserová ani nikdo jiný již s touto variantou počítat nebude. Nicméně otázka refinancování může být diskutována buď např. na výjimečném shromáždění nebo klidně takto online. Nerozumím tomu, proč by se nemohlo diskutovat touto formou, vždyť jde o stránku "Názory a komentáře". Bohužel však většina vlastníků, kteří tuto diskuzi čtou, raději nepřispějí, neboť se již obávají Vaší reakce. Reagování stylem "kdybyste chodila na shromáždění" je irelevantní. Je spousta z nás, kteří na shromáždění nemohli dorazit, už jen například z důvodu, že byli mimo republiku nebo nemocní apod.. Očekávala bych, když už tento web existuje, že zápis ze shromáždění bude ke stažení např. během jednoho měsíce (i to by byla dlouhá doba, není to přece nic složitého). Tak by se většina vlastníků, kteří se nemohli na shromáždění dostavit, ale mají zájem, dozvěla, co se na shromáždění probíralo a tedy i třeba o výtazích. To samé platí o zápisech ze schůzí výboru či jiných dokumentech (včetně toho o refinancování, který jsme našli ve schránkách). Toto vše bychom měli mít k dispozici online. Mám dojem, že tento web všeobecně nefunguje. Stránka Závady a poruchy je nevyužitá, přestože by bylo vhodné, na ni umísťovat informace např. o přerušení dodávky vody/teplé vody (nedávno se opět stalo). Bylo by vhodné, aby tam mohli přispět i ostatní vlastníci např. v okamžiku, kdy zjistí, že někde nesvítí světla, nefunguje zvonek atd.
Očekávala bych v dnešní technické době trochu jiný přístup. Vím, že se problém s aktualizací webu již řešil, ale evidentně se nic nezměnilo. Stačí se podívat na to, jak fungují některé weby SVJ okolních domů.

A když už potřebuji něco vědět osobně, protože to není nikde na webu uvedeno, tak předpokládám, že jsou funkční zveřejněné mailové adresy na členy výboru. Bohužel když jsem vám před časem psala mail, že by měl zajímalo, jakým způsobem bych mohla nechat vyměnit bytový telefon s odemykáním hlavních dveří (v našem zcela zjevně původním telefonu není téměř nic slyšet), protože vím, že musí být kompatibilní se zvonkovým tablem, tak mi na tento mail nikdo ani nebyl schopen odpovědět.

S pozdravem Vandasová

Re: Refinancování, funkčnost a účel webu ...

(Karel Koliš, 10. 12. 2012 16:33)

Paní Vandasová,
děkuji Vám za tento komentář, mluvíte mi z duše.

pí.Besserová

(Josef Datko, 9. 12. 2012 21:14)

Dobrý večer,
nikdo Vás neosočoval. V emailu jste napsala, že přijdete ve středu do kanceláře SVJ a vše tam probereme. Bohužel jste se nedostavila a ani nezavolala, že se nedostavíte. Proto jsem napsal níe uvedený příspěvek. Touto formou již nebudu o této aktivitě diskutovat. S pozdravem Josef Datko

pí. Besserova

(\josef Datko, 7. 12. 2012 13:51)

Kde jste byla ve středu. Slíbila jste, že příjdete do kanceláře SVJ. Vám asi lépe vyhovuje vylepování jako příma komunikace. ŠKODA
S pozdravem Josef Datko

Re: pí. Besserova

(Besserovi, 7. 12. 2012 20:41)

Při pročítání dopisu, který jste dávali do schránek, jsme začali uvažovat o jiné variantě refinancování a tu jsme vám tady sdělili. Také nás to stálo nějaký čas a bylo to myšleno jako návrh k diskuzi. Diskuze se nám smrskla na osočování, kdo kdy kam nepřišel a kdo kam co lepí místo toho, abychom se bavili o možnostech refinancování.
Z části vycházíme z toho, co jsme se od vás dozvěděli v diskuzi a z vlastní zkušenosti. Pro zjednodušení uvádíme návrhy v tabulce:

stávající stav návrh výboru náš návrh
splátka úvěru 180000 202000 150000
délka splácení 18 let 11 let 18 let
splátka výtahy 0 39000 39000
na provoz domu 70000 70000 70000
náklady celkem 250000 311000 259000
do fondu kč/m 35 35 30
do fondu celkem 310000 310000 265000

Drobné vysvětlení na závěr. Pokud úvěr splatíme za 11 let, tak na tom sice celkově ušetříme, ale v následujících 11 letech se pro nás nic nemění. Není tedy lepší varianta snížit fond oprav o 5kč na metr a rozdělit si mezi vlastníky měsíčně 45000, tj. ročně 540000, tj. za 11 let skoro 6 milionů a výsledek vidíme již zítra.
Pokud to nikoho nezajímá, tak se naše aktivita nevyplatila a přejeme všem pěkný víkend.

refinancování

(Josef Datko, 5. 12. 2012 17:29)

Kdyby jste chodila na shromáždění z 90% tytoí informace již víte. O tom že se uvažuje oprava výtahu tam byloí také vzpomenuto. Fond oprav se navyšoval proto, aby jsme byly schopní zaplatit výstavbu kotelny. Taký jsme měli možnost na toto vzít úvěr. Shromáždění nam to schválilo. Nakonec jsme byli rádi, že jsme ho nepotřebovali a vše zaplatili keš.

Re: refinancování

(Karel Koliš, 7. 12. 2012 7:28)

Diskusi se zájmem sleduji (jsem vždy rád, když se o rozhodnutích diskutuje a nahlíží se na ně z různých pohledů) a mám spoustu dotazů, na které se zeptám, až věc důkladně prostuduji.

V tuto chvíli mi to nedá, abych nereagoval na Váš způsob projevu, kdy na kohokoliv s jiným názorem reagujete zbytečně agresivně, místo abyste byl rád, že se lidé na věci ptají. Jestli toto má být to Vaše: "neváhejte a obraťte se na mě" (cit. Josef Datko z dopisu do schránek), chápu, že tak činí jen několik jedinců.

refinancování

(Ladislav a Petra Besserovi, 3. 12. 2012 22:29)

Pane Datko, s prominutím, ale z vás ty informace dostat je na minimálně tři příspěvky. To jste to mohl rovnou napsat na ten papír, co šel do schránek, že se uvažuje o rekonstrukci výtahů. Proč čekáte, až se o tom zmíníme my? A proč jste to nenapsal rovnou, když to máte už takhle dopředu promyšlené,
kolik by činila splátka na výtahy, jestli to bude také úvěr na 11 let, nebo na 15 a u jaké banky.
A proč tedy odvádíme do fondu oprav 310 tisíc měsíčně, když nám na chod baráku stačí 70 tisíc a v současné chvíli před refinancováním nám na chod domu zbývá 130 tisíc? Proč tedy odvádíme do fondu oprav 35 korun za metr, když okolo zrekonstruované domy platí 30 korun a vyjdou také?
Refinancování chápeme. Jde o převedení nesplacené části úvěru k jiné finanční instituci za účelem snížení úrokové sazby. Výhodou pak je, že můžeme při stejné splátce splatit úvěr dříve nebo při stejné délce platit menší splátku nebo kombinace obého. Vy jste ale vymysleli ještě další variantu, že splátku navýšíme. :-)

refinancování

(Josef Datko, 3. 12. 2012 21:13)

Dobrý večer,
nevím kde berete svá tvrzení. Proto jsem se rozhodl ještě jednou reagovat na Váš příspěvek. Je dobré zjistit si nejdřive podstatu věci a všechny potřebné data.
1) Výtahy pro náš dům budou stát kolem 5 milionu Kč. Splátka na túto částku je 39 000Kč (potvrzeno bankou).
2) Do fondu oprav vybereme měsíčně cca 310 000,-Kč. Splátka nového úvěru je 202 000Kč, případná splátka úvěru na výtahy 39 000,-Kč. Takže pro běžný chod našeho baráku nám zústava cca 70 000,-Kč. Táto částka plně postačuje.
Je vidět, že jste nepochopila princíp refinancování.
Ve svém příspěvku chcete zrekonstruovat výtahy bez dalšího zatížení domácnosti. O jakém zatížení píšete. Jasně jsem napsal, že částka, kterou přispíváme do fondu oprav bohatě pokryje a postačí na naše výdaje.
To je asi tak vše co Vám k této témě mohu a chci napsat. S pozdravem Josef Datko
Dobrý večer,
v první řadě do fondu oprav měsíčně zaplatíme cca 310 000 Kč. Splátka úvěru by byla 202 000 Kč. Na výtahy budeme potřebovat 5 milionu Kč. Splátka při tomto úvěru je 39 000Kč. Takže na běžnou údržbu a opravy nam zústává měsíčně cca 70 000Kč. Nevím, kde jste vzala splátku 70 000Kč. Tyto finance jak jsem uvedl v úvodu nám pohodlně vystačí na běžný chod našeho baráku. To jen pro Vaši informovanost. S pozdravem Josef Datko
refinancování

(Ladislav a Petra Besserovi, 3. 12. 2012 20:26)

Souhlasíme s refinancováním. Ale pane Bárto, pokud v současné chvíli platíme bance 180 tisíc měsíčně a při refinancování ke KB budeme splácet 202 tisíc korun, z čeho budeme splácet úvěr na výtahy? Pokud si na výtahy budeme potřebovat vzít další úvěr cca 7 milionů, splátka jen na tento úvěr by byla kolem 70 tisíc měsíčně (pokud bychom úvěr brali za stejných podmínek jako u KB). Najednou místo 180 tisíc budeme měsíčně platit 278 tisíc? To tam máme takový manévrovací prostor, že bychom mohli platit o 100 tisíc měsíčně víc aniž by se navyšoval příspěvek do fondu oprav?

Vždyť to nemá smysl, abychom při refinancování na lepší úrokovou sazbu platili měsíčně na splátkách víc, jen abychom to za 11 let měli splacené. Pokud jsme byli připraveni platit úvěr ještě 18 let do roku 2030, tak se toho držme a využijme snížení úrokové sazby k tomu, že budeme mít nižší měsíční splátky a za ten rozdíl můžeme splácet úvěr na výtahy, ať už nový úvěr nebo navýšený stávající (to je věc diskuze); a hlavně výtahy zrekonstruovat bez dalšího zatěžování domácností.

Aktivita výboru se vyplácí a my jsme rádi, že se toto téma otevřelo. Neberte si to pane Datko hned osobně, že vás z něčeho viníme. Jen chceme, aby se nad tím každý zamyslel a vybrali jsme tu nejlepší variantu.

Ve středu se dostavíme na schůzi a rádi to prodiskutujeme.
S pozdravem Besserovi

výhodnost či nevýhodnost refinancování

(Ivan Bárta, 3. 12. 2012 17:48)

Zkrácení úvěrového vztahu s bankou je vždy výhodné, pokud jsou navíc podmínky nového úvěrového vztahu vzhledem k současným podmínkám výrazně lepší. Jestliže se navíc nezvýší platba do fondu oprav, nerozumím pochybnostem paní Besserové.

Zmiňuje 2 varianty:
1.varianta
U úvěrového vztahu platí, že čím delší je fixace (doba, po kterou banka garantuje úvěrové podmínky a tedy i úrokovou sazbu), tím vyšší je úroková sazba. Neplatí tedy, že pokud bychom chtěli fixaci na 18 let, že bychom mohli mít zmiňovanou úrokovou sazbu 2,9% p.a. Byla by totiž výrazně vyšší (minimálně o 0,6%) !!

2.varianta
Také bych souhlasil, aby se za uspořené peníze vystavěly nové výtahy. Co se týče úrokové sazby na prodlouženou dobu 18 let, pak platí, co jsem uvedl v bodě 1. Navíc však: pokud se refinancuje stejná částka, dojde k čerpání prostředků od nové banky najednou. Pokud by se však do této částky zahrnulo i pořízení / oprava stávajících výtahů, museli bychom po celou dobu čerpání (než by se vyměnily nové výtahy, trvalo by to ve všech vchodech určitě několik měsíců) platit pouze úroky. A to úroky z celé částky, která se refinancuje (ne jen z částky, která by šla na výměnu výtahů) !!

Proto si myslím, že nejlepší variantou je jednorázové refinancování současného úvěru s úrokovou sazbou 2,9% p.a. a s fixací této sazby na celou dobu splácení 11 let a následně - pokud tak shromáždění rozhodne - si vzít nový úvěr jen na výtahy. Prostor pro další úvěr určitě existuje, protože na 1 bytovou jednotku banky poskytují až 300.000 Kč bez nutnosti zajištění bytem. V případě našeho domu to může být celkem 139 bytů x 300.000 Kč = 41,7 mil Kč (včetně již poskytnutého úvěru).


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »